Petrovac i Sutomore

Czanogóra obfituje w piękne plaże i nadmorskie miasteczka – do najciekawszych należą Petrovac na Moru, Sutomore i Čanj.

Sutomore i Čanj – najpiękniejsze plaże

Čanj jest małym turystycznym miastem położonym między Barem i Budvą. Dużą atrakcją są okoliczne plaże. W Čanju jest niewielka Plaża Królowej (Kraljičina plaža), ulubione miejsce wypoczynku królowej Mileny podczas jej pobytów w pałacu Topolica. Nieopodal, również w Čanju znajduje się plaża zwana Perłowym Wybrzeżem (Biserna obala) o długości 1100 m. Obie plaże są piaszczyste, podobnie jak plaża w Sutomore (1300 m). Z kolei niewielka Crvena plaža, w małej zatoczce między Sutomore i Barem, nazwę zawdzięcza barwie kamieni.

Sutomore – nowoczesne miasteczko z popularną plażą

Sutomore leży nad zatoką Sutomorski zaliv, 10 km na północny-zachód od Baru. Jest to jedna z bardziej popularnych wśród Polaków miejscowości na wybrzeżu czarnogórskim. To nowoczesne miasteczko, które dysponuje dużą plażą (ok. 1300 m długości).

W okolicy warto obejrzeć kilka zabytków, z pięknie położonymi ruinami twierdzy Haj-Nehaj na czele. Kolejny wart uwagi zabytek to Kościół-Cerkiew św. Tekli (sv. Tekle; XIII w.), który znajduje się około 1 km na zachód od miasta. Odprawiane są tu nabożeństwa prawosławne i katolickie. Z kolei na cyplu Crni rt, również na zachód od miasta, stoi zabytkowa baszta Boškovicia (Boškovićeva kula). Tutaj też rozpoczyna się nasza wycieczka fakultatywna Pociąg Tito.

Čanj – problem dyplomatyczny

W 1741 roku, w czasie gdy miastem rządzili Wenecjanie, kotorski senat zdecydował o zamknięciu bramy miasta Kotor dla Czarnogórców. Zakaz wstępu do miasta i handel były sporym problemem dla sąsiadujących plemion. To doprowadziło do tego, że niektóre plemiona skierowały eksport do portu Špic, czyli dzisiejszego Čanj, który już wcześniej był wielokrotnie wykorzystywany. Jednakże istniał jeden problem – port ten nie posiadał praw (dokumentów) uprawniających do prowadzenia handlu. “Legalizacja” portu stała się zatem międzynarodowym problemem. Na samym początku nad legalizacją portu Špic (Čanj) pracowała rosyjska dyplomacja. W obawie przed obecnością rosyjskiej floty w regionie, Europa przeciwstawiła się tym działaniom. W XVIII w. zbudowano tu dwa magazyny, które były wykorzystywane do przechowywania żyta i innego typu towarów. Można było pomieścić w nich ładunek z kilku dużych żaglowców pływających po Adriatyku w tamtych czasach. Dzisiaj są to jedyne kamienne budowle, które świadczą o dawnej historii Čanja.

Romantyczny Petrovac

15 km na południowy wschód od Budvy leży Petrovac (Petrovac na moru). Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości na wybrzeżu czarnogórskim, w szczególności przez rodziny z dziećmi. Miasto posiada piaszczystą plażę, dużo zieleni (m.in. gaje oliwne) i liczne udogodnienia dla turystów.

Wenecka twierdza (obecnie ekskluzywny bar) na skałach na krańcu zatoki w ogóle nie przypomina fortecy. Warto podejść kamienną ścieżką na tyły okolicznych zabudowań, żeby zobaczyć imponujący klif, o który rozbijają się fale. Najstarsze wzmianki o osadzie pochodzą z XII stulecia, choć wiadomo, że istniała już w czasach rzymskich. W XIV i XV w. zbudowano cerkwie św. Ilije i św. Tomasza, stojące w zachodniej części miasta. Osadnictwo nad samym morzem zaczęło się rozwijać znacznie później – pod koniec XVIII w. Mniej więcej 200 lat wcześniej Wenecjanie zbudowali nad zatoką twierdzę Castel Lastua. Jej nazwa przeniosła się później na całe miasto, które zwano tak do 1919 r. Dzisiaj Petrovac jest jednym z najbardziej popularnych miejsc przede wszystkim wśród osób, które szukają prawdziwego odpoczynku z dala od hałasu. Do atrakcji miasta należą: piaszczysta plaża, dużo zieleni oraz romantyczne restauracje nad samym morzem…

Jeśli szukacie noclegu w jednym z nadmorskich miasteczek, dajcie nam znać 🙂