Pociąg Tito

Wybierz się na wycieczką pociągiem najsłynniejszą trasą widokową byłej Jugosławii!

Pociąg Tito – „kolej w chmurach”

Ramowy program wycieczki: Bar, Sutomore, wiadukt Mala Rijeka, panoramiczna trasa kolejowa do Kolasina, kanion i klasztor Moraća oraz widok na Jezioro Szkoderskie.

Pojedź z nami słynną malowniczą trasą byłej Jugosławii koleją słynnego Josipa Broz Tita. Jadąc trasą z Baru do Kolasina oraz z Kolasina przez kanion rzeki Moraća, Podgoricę i Jezioro Szkoderskie, będzie można podziwiać przepiękne widoki, które zapewnią wiele wrażeń i dużo adrenaliny.

Musicie wiedzieć, że kolejowe połączenie stolicy Serbii Belgradu z portem morskim Bar w Czarnogórze jest jedną z najbardziej spektakularnych linii kolejowych, która jest dobrze znana miłośnikom pociągów, ale o której rzadko słyszą „zwykli” turyści. Pociąg pokonuje odległość 476 kilometrów przez góry Czarnogóry. To trasa z około 254 tunelami i ponad 435 mostami, co daje niezapomniane wrażenia po drodze. Niektóre wiadukty, które pokonuje pociąg są szczególnie spektakularne – wiadukt Mala Rijeka ma prawie 200 metrów wysokości i pół kilometra długości!

Program naszej wycieczki

Na stacji w Barze wsiądziemy do całkowicie odnowionego i klimatyzowanego pociągu, którym pojedziemy wzdłuż wybrzeża do Sutomore, po drodze mijając Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Bałkanach.

Później skierujemy się w stronę Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Następnie trasa pociągu wije się wzdłuż rzeki Morača i wspina się stale w górę (od 3 m nad poziomem morza w miasteczku Bar do 1030 m. n.p.m. w Kolašin). Tutaj przejedziemy przez najwyższy most kolejowy w Europie – „wiadukt Mala Rijeka” (500 metrów długości i 200 metrów wysokości).

Najwyższą stacją na trasie jest Kolašin, znane uzdrowisko i najważniejszy ośrodek sportów zimowych w Czarnogórze. Tu wysiądziemy z pociągu i zrobimy sobie czas wolny na spacer po miasteczku.

Następnie wsiądziemy do autobusu, którym pojedziemy przez kanion Morača, który mieliśmy już okazję zobaczyć z góry, z jadącego pociągu. W najwęższym i najniższym punkcie można podziwiać zapierający dech w piersiach widok panoramiczny (zatrzymujemy się na foto pauzę). W drodze do Podgoricy zwiedzimy też klasztor Morača, który został zbudowany w 1252 r.

Na zakończenie wycieczki przejedziemy przez stolicę Czarnogóry – Podgoricę, Jezioro Szkoderskie (foto pauza), miniemy góry i wrócimy na wybrzeże.

Wycieczka fakultatywna Pociąg Tito – cennik na lato 2023

  • Dzień realizacji wycieczki: środa
  • 50 € dla dorosłych i dzieci powyżej 10 lat
  • 40 € dla dzieci do 10 lat
  • Cena zawiera przejazd autokarem, opiekę polskojęzycznego pilota / przewodnika oraz przejazd pociągiem
  • Cena nie zawiera wstępów do zwiedzanych obiektów (Klasztor Moraća – ok. 10 €)