Perast

Zwrócony w stronę morza Perast jest nierozerwalnie związany z wodami malowniczej Boki Kotorskiej!

Perast – szkoła morska

Od najwcześniejszych lat swojego istnienia Perast był zwrócony w stronę morza. Już w 1336 roku posiadał stocznię, która działała do początku XIX wieku. Prawa miejskie otrzymał w 1580 roku i utrzymał ten status do 1950 roku. Największy rozwój Perastu przypadł na XVII i XVIII wiek, kiedy na morzach całego świata pływało tysiące statków zbudowanych w tym mieście. W związku z tym, że w Peraście znajdowała się jedna z najbardziej znanych szkół morskich, sam car Piotr Wielki wysyłał tam synów zamożnych rodzin, aby zdobywali doświadczenie przy boku znanego matematyka i marynarza Marka Martinovića. Historyczne księgi informują, że w latach 1697-1698 na statku Martinovića pływało aż 17 rosyjskich książąt.

Rzut kogutem

Swój rozwój Perast zawdzięcza morzu, a najbardziej monumentalne budowle miasta pochodzą właśnie z okresu XVIII wieku. Plan Perastu jest bardzo prosty – jedna, długa ulica biegnie przez całe miasto wzdłuż wybrzeża, a od niej odchodzą schody, które prowadzą do górnej części. W samym centrum znajduje się plac, na którym dominuje Kościół św. Mikołaja ze swoją imponującą wieżą zegarową wysokości 55 metrów. Według planów miała to być trójnawowa świątynia, która nigdy nie została ukończona z powodu braku pieniędzy. Dzisiaj, w prezbiterium i zakrystii znajduje się biblioteka z bogatymi zbiorami oraz muzeum.

Obecny kościół pochodzi z XVII wieku, a ostatnią dobudowaną jej częścią jest przepiękna dzwonnica z 1691 roku. Na zachodniej ścianie świątyni znajduje się tablica z tekstem wyrytym w narodowym języku wspominającym zwycięstwo wojsk Perastu przeciw liczniejszej armii tureckiej dnia 15 maja 1654 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia do dnia dzisiejszego, każdego roku,15 maja odbywa się tzw. „Rzucanie koguta”. To święto które ma symbolizować ducha waleczności i mądrości, jakim wtedy wykazali się mieszkańcy miasta.

Pałace i świątynie

Oprócz Kościoła św. Mikołaja, Perast posiada jeszcze 17 innych świątyń. Jedną z bardziej interesujących jest Cerkiew św. Anny, która znajduje się w górnej części miasta, z pięknymi freskami Tripo Kokolja. Centrum Perastu słynie również z monumentalnych pałaców, które w większości zostały opuszczone i dzisiaj są zaniedbane. Świadczą one jednak o złotym okresie miasta.

Pałac Bujovića został wybudowany pod koniec XVII wieku i jest najlepszym przykładem architektury renesansowo-barokowej. Właściciel pałacu był bardzo znanym marynarzem. Legenda głosi, że był bardzo dumny ze swojego, olbrzymiego domu. Kiedy na pytanie Bujovića, czy może wybudować jeszcze ładniejszy pałac od tego, główny architekt odpowiedział, że tak – właściciel w napadzie złości zrzucił go z dachu do morza. Dzisiaj w tym obiekcie znajduje się muzeum miasta Perest z licznymi eksponatami, dokumentami oraz zdjęciami, które świadczą o bujnej historii tej osady.

Wyspy na Boce Kotorskiej

Na wysokości Perastu, na wodach Boki Kotorskiej znajdują się dwie niewielkie wysepki, które z pewnością znacie z pocztówek i licznych zdjęć z Czarnogóry. To stanowiący dziś własność prywatną Sveti Đorđe oraz Gospa od Škrpjela z niewielkim kościółkiem, w którym dziś mieści się muzeum. Perast oraz wyspy zobaczycie podczas naszej wycieczki fakultatywnej Rejs po Boce Kotorskiej.