Tradycyjna chata z ogniskiem

SAVARDAK to rodzaj tradycyjnego domu górskiego z 1920 roku, okrągła budowa z jednym pomieszczeniem. Życie całej rodziny tłoczyło się wokół centralnej części domu na której znajdowało się ognisko lub w oryginale OGNJISTE. Po drugiej stronie domu znajdowało się siano jako łoże do spania. 

Ognjiste spełniało funkcje ogrzewania oraz miejsca do gotowania. Z boku po jednej stronie domu stał stół, przy którym, gdy skończyły się codzienne obowiązki, rodzina siadała, by zjeść wspólną kolację. Po kolacji „głowa rodziny”, czyli mężczyzna brał GUSLE – tradycyjny muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych i zaczynał grać i śpiewać pieśni o życiu.

Życie na wsi

Życie na wsi było ciężkie i pracowite. Główne źródło utrzymania stanowiła hodowla zwierząt. A głównym pokarmem było mleko i mleczne produkty – ser, kajmak-korzuch, który się zbiera z mleka. Smakiem i konsystencją KAJMAK przypomina masło serowe i nie ma nic wspólnego z kożuchem, który kojarzy nam się z ostudzonym mlekiem z dzieciństwa!

Kolejną bardzo częsta potrawą na czarnogórskim stole w tamtych czasach była CICVARA – rodzaj kaszy kukurydzianej. Przepis na cicvarę znajdziecie na moim blogu Bałkany na Talerzu. Był to treściwy posiłek, który zapełniał poczucie sytości i siły na cały dzień. Cicvara będzie jedną z potraw, których będziemy się uczyć przygotowywać według oryginalnego tradycyjnego przepisu podczas naszego wyjazdu kulinarnego.


Czarnogórskie żarty

Życie może było trudne, ale rodzina trzymała się razem, mogli się na sobie skupić, wyciszyć i wiadomo pobawić, bo pamiętajmy, że czarnogórska mentalność cechuje się otwartością i optymizmem. A Czarnogórcy lubią żartować! Potrafią robić żarty i na swój temat i na temat swoich towarzyszy. To jest cecha, którą bardzo szybko zauważysz będąc w ich towarzystwie 🙂 A może już spotkaliście się ze słynnym czarnogórskimi przekazaniami, które opisują ich mentalność?

Żeby Was sprawdzić, zadam Wam pytanie: Co robi Czarnogórzec, jak rano wstanie z łóżka? Odpowiedź znajdziecie tutaj.


Wyjazd kulinarny do Czarnogóry

A wracając do SAVARDAK, czyli naszego domku… Taki domek istnieje w jednej z miejscowości z naszego programu kulinarnego. Odwiedzimy go podczas wyjazdu odwiedzimy, a jaką on funkcję dzisiejszych czasach spełnia, niech pozostanie zagadką, którą wyjaśnimy na miejscu. Domek, który odwiedzimy, to nie będzie ten z zdjęcia. Mam nadzieję, że Was zaciekawiłam i dołączycie do mnie w Czarnogórze!

Wyjazd kulinarny

Poznaj Czarnogórę z innej strony!

Podobne wpisy