Stary Bar

Malownicze ruiny górujące nad okolicą, urokliwe uliczki i najstarsze drzewo Europy czekają na Was w Starym Barze!

Stary Bar i okolice

Stary Bar (Stari Bar) to ruiny, które znajdują się około 4 km od miejscowości Bar, u podnóża masywu Rumija (1593 m n.p.m.), oddzielającego wybrzeże od Jeziora Szkoderskiego. Historia Starego Baru do końca XIX wieku jest w większości identyczna jak pozostałej części Czarnogóry. W 1878 roku, podczas ataku Czarnogórców, miasto zniszczył masowy ostrzał artyleryjski. Dodatkowe szkody poczyniła w 1881 roku eksplozja amunicji przechowywanej w katedrze oraz podobny wybuch w romańskim Kościółku św. Mikołaja w 1912 r. Te wydarzenia doprowadziły do tego, że miasto zostało opuszczone.

Zabytki w Starym Barze

Na teren zrujnowanego miasta wchodzi się przez bramę, do której wiedzie stroma ulica 9 Januara. Dalej trasa wiedzie wzdłuż murów, z ciekawą zabudową po drugiej stronie. Spacer w labiryncie uliczek wśród zarośniętych ruin robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza na tle monumentalnego masywu górskiego. Zachowały się tu pozostałości ok. 240 domów, pałaców i świątyń. Świetnie zachowana wieża zegarowa pochodzi z czasów tureckich, podobnie jak ruiny wieży prochowej i łaźni. Sporo weneckich budowli z XVI stulecia znajduje się w zachodniej części miasta. Odseparowana od reszty zabudowy cytadela pochodzi z przełomu XV i XVI w. Starsze są tylko pozostałości po Katedrze św. Mikołaja. Tutaj też znajduje się jedyny zachowany akwedukt w Czarnogórze.

Najstarsze drzewo Europy

Dzisiaj niektóre budowle służą jako galerie i studia artystyczne. Na zewnątrz murów, prawie naprzeciwko bramy stoi XVII-wieczny meczet Omerbašića z mauzoleum derwisza Hasana z tego samego okresu. Będąc w Starym Barze warto wejść na górę Rumija (1593 m n.p.m.). To najwyższy szczyt pasma oddzielającego wybrzeże od Jeziora Szkoderskiego, z którego roztacza się wspaniały widok! Tę całodniową wyprawę najlepiej odbyć z miejscowym przewodnikiem. U podnóża góry na której znajduje się właśnie Stary Bar. W tej małej miejscowości rośnie prawdopodobnie najstarsze drzewo Europy – oliwka o obwodzie 10 m. Wiek drzewa szacuje się na ponad 2000 lat! Legenda głosi, że przy oliwce dochodziło do pojednania skłóconych rodzin. Od 1963 r. jest chroniona jako pomnik przyrody.

Będąc w Barze spróbujcie też koniecznie orzeźwiającego piwa z sokiem z granatu 🙂