Monastyr Moraca

Monastyr Moraca to jeden z najważniejszych prawosławnych kompleksów świątynnych w Czarnogórze!

Kompleks klasztorny Monastyru Moraca

Monastyr Moraca jest jednym z najbardziej monumentalnych, prawosławnych zabytków Czarnogóry z okresu średniowiecza. Został ufundowany w 1252 roku przez Stefana, syna króla Vukana i jednocześnie wnuka Nemanji, o czym informuje napis nad drzwiami na wysokości zachodniego portalu. Monastyr położony jest w przepięknej okolicy, na prawym brzegu rzeki Morača, w najszerszej części kanionu o tej samej nazwie.

Kompleks klasztorny składa się z głównej Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, małego Kościoła św. Mikołaja oraz zabudowań tzw. Konaku (konak to miejsce, gdzie na co dzień żyją zakonnicy). Cały monastyr jest otoczony wysokim murem, przez który do wnętrz prowadzą dwie bramy.

Główna cerkiew jest świątynią jednonawową, wybudowana w stylu raškim, z okrągłą absydą oraz wysoką kopułą. W odróżnieniu od innych cerkwi na wybrzeżu kraju, jej ściany są otynkowane. Portal nad drzwiami, przez które wchodzi się do świątyni został zaprojektowany w stylu romańskim.

Bezcenne freski

Poza architekturą, bardzo ważną i interesującą cechą monastyru są freski, które pochodzą z XIII wieku i uważane są za arcydzieło szkoły raškiej. 11 monumentalnych kompozycji przedstawia życie proroka Iliasza. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko niewielka część fresków. Niestety większość z nich zniszczona została przez armię turecką, która w pierwszej połowie XVI wieku zrabowała monastyr.

Klasztor został spalony w 1505 roku i najprawdopodobniej był opuszczony aż do roku 1565 roku (lub nawet do 1570 roku), kiedy to został odbudowany przez igumanów Tome i Vukića Vučetića. Zdobienie świątyni trwało do końca XVI i początku XVII wieku. W monastyrze Morača doszło do wielu ważnych wydarzeń w kościele prawosławnym. W 1608 roku za sprawą patriarchy Jovana odbył się tutaj sobór cerkwi serbskiej.

Ostatni napad Turków na klasztor miał miejsce 11 czerwca 1877 roku, kiedy to iguman Mitrofan ban osobiście prowadził batalion, który bronił murów monastyru. Dzisiejszy wygląd klasztoru pochodzi z 1935 roku – to właśnie wtedy dokonano ostatnich ważnych zmian architektonicznych.

Monastyr Moraca zobaczycie podczas naszych wycieczek fakultatywnych: Kanion Rzeki Tary oraz Pociąg Tito.