Jezioro Szkoderskie

Pomiędzy Albanią i Czanogórą leży Jezioro Szkoderskie – największe i najpiękniejsze jezioro na Półwyspie Bałkańskim!

Park Narodowy Skadarsko Jezero

Niedaleko od Podgoricy, w kierunku wybrzeża, znajduje się największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim. Jezioro Szkoderskie leży między Czarnogórą i Albanią. Długość zbiornika wodnego wynosi 50 km, a jego szerokość 14 km, z czego 1/3 należy do Albanii, a 2/3 do Czarnogóry. Średnia głębokość jeziora to zaledwie 5-8 m, choć są też “dziury” w dnie, głębokie aż do 90 m. Przy średnim stanie wody lustro wody znajduje się 6 m n.p.m. Powierzchnia akwenu wynosi około 390 km2, a podczas wysokiego stanu wód zwiększa się ona do ponad 530 km2.

W miejscu, w którym dziś leży Jezioro Szkoderskie, kiedyś istniała dolina. Ląd obniżał się stopniowo, a powstałe zagłębienia wypełniły rzeki Morača, Cromnica, Crnojevića, Proni Milešit, Proni Sit i Rijola, które wpadają do jeziora. I tak natura w Czarnogórze stworzyła najpiękniejsze z jezior w regionie!

Z kolei wody wypływające z akwenu tworzą rzekę Bojanę. Jezioro stanowi naturalny rezerwat przyrodniczy, który uznano jednym z pięciu Parków Narodowych Czarnogóry, ze względu na jego wyjątkowe walory przyrodnicze. W samym jeziorze żyje 48 gatunków ryb, a nad wodą mieszka i żeruje mnóstwo ptaków – wśród nich znajdziecie m.in. czaple, dzikie kaczki, gęsi, nury, perkozy, orły i pelikany – w sumie aż 264 różnych gatunków. To prawdziwy raj dla ornitologów i miłośników ptactwa!

Jednak Jezioro Szkoderskie to nie tylko atrakcja przyrodnicza! Na tafli jeziora naliczycie około 50 wysp i z pewnością dostrzeżecie, że na niektórych z nich zachowały się kilkusetletnie budowle. To pozostałości historycznych twierdz i klasztorów, które nadają temu obszarowi wyjątkowy charakter.

Klasztory i twierdze – historyczne miejsca na Jeziorze Szkoderskim

Podczas rejsu po Jeziorze Szkoderskim oraz w czasie wycieczki po otaczającym je Parku, koniecznie szukajcie wzrokiem historycznych budowli. Oto najważniejsze z nich:

Beška

Na największej wyspie Jeziora Szkoderskiego, zwanej Beška, mniej więcej na wysokości wsi Murići, znajduje się klasztor z dwiema cerkwiami. Większa i starsza z nich to świątynia św. Jerzego lub po serbsku Crkva sv. Đordja, którą założył władca Zety Đordje II Stratimirović-Balšić. Mniejsza cerkiew jest poświęcona Bogurodzicy (Crkva sv. Bogorodice). Zbudowana została w 1440 r. na polecenie żony Jerzego – Jeleny, która została tutaj pochowana po swojej śmierci. W przeszłości klasztor był jednym z głównych ośrodków prawosławnego piśmiennictwa.

Starčevo

Blisko południowego brzegu jeziora, na wyspie Starčevo znajduje się jeden z ważniejszych klasztorów z czasów państwa Zety. W 1377 r. podczas panowania Đordja Balšicia został założony klasztor z jednonawową cerkwią Zaśnięcia Bogurodzicy (Crkva Uspenja Bogorodice). Stanowił on ważny ośrodek lokalnego piśmiennictwa – spoczywa tu prekursor drukarstwa, Božidar Vuković. W niedawno odrestaurowanym kompleksie pomieszczeń mieszkalnych ponownie słychać głosy mnichów.

Moračnik

Na małej wyspie Moracnik, położonej dalej na południe, znajdują się dobrze zachowane pozostałości klasztoru otoczonego kamiennym fortyfikacjami. Klasztor został założony prawdopodobnie na początku XV wieku. Z dawnych zabudowań najlepiej zachowała się mała cerkiew przykryta owalną kopułą oraz wieża obronna.

Žabljak Crnojevića

Na wzniesieniu, pośród bagien na prawym brzegu rzeki Moračy, znajdują się dobrze zachowane pozostałości twierdzy Žabljak z XV wieku należącej do rodu Crnojeviciów. W czasach świetności stanowiła ona stolicę Zetę – z pałacem, budynkami wojskowymi , cerkwią i zabudowaniami gospodarczymi. Całość otaczały mocne fortyfikacje o długości 44 m, szerokości 25 m, wysokości do 4 m i grubości do 2 m. Twierdza została zdobyta podczas tureckiej okupacji w 1478 r. i mimo licznych prób odbicia jej przez wojska Czarnogóry, pod władzą Otomanów została do aż do 1878 r. Dzisiaj drogę do twierdzy można pokonać tylko, kiedy stan wody jest niski lub korzystając z lokalnych łodzi.

Vranjina

Przy samej drodze 2 km od Jeziora Szkoderskiego w kierunku Podgoricy po prawej stronie na wysepce połączonej mostem z lądem, leży niepozorna rybacka wioska Vranjina z interesującą historią. W XV wieku tutejszy XIII-wieczny monastyr św. Mikołaja stanowił siedzibę metropolity państwa Zeta. W 1843 monastyr został zniszczony przez Turków, a w 1886 r. odrestaurował go król Mikołaj. Córki króla Mikołaja w tutejszym pałacu lubiły spędzać swoje wakacje. Dzisiaj w klasztornej cerkwi można podziwiać piękne malowidła ścienne.

Rejsy po Jeziorze Szkoderskim

Do największych atrakcji turystycznych w Czarnogórze należą rejsy po Jeziorze Szkoderskim. Od tych trwających zaledwie 2 godziny, do tych całodziennych, podczas których poznacie wszystkie tajemnice tego niesamowitego akwenu. A tym, którzy lubią spędzać czas aktywnie, polecamy wypożyczenie kajaków i wyprawę przez rzeki i zakola Jeziora Szkoderskiego.