Durmitor

Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Durmitor to jedno z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze!

Park Narodowy Durmitor

Durmitor to jednocześnie nazwa największego masywu górskiego, jak i Parku Narodowego w Czarnogórze. Podejrzewa się, że nazwa pochodzi od celtyckiego wyrażenia „dru mi tore”, co znaczy „góra pełna wody”. Park Narodowy znajduje się w centralnej części kraju, a jego najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk (2.523 m n.p.m.). Powierzchnia Durmitoru wynosi 39 000 ha, a na listę parków narodowych został wpisany w 1952 roku. Warto wiedzieć, że na obszarze Durmitoru znajduje się również najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Z pewnością jest to też jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach!

Średnia wysokość wzniesień w Parku Narodowym wynosi 1500 metrów, znajduje się tutaj 48 szczytów, które przekraczają wysokość 2000 metrów. Wiele z nich przedzielonych jest głębokimi ścianami kanionu. Na terenie Durmitoru znajduje się również 18 jezior polodowcowych, nazywanych „górskimi oczkami”. Największym i najbardziej atrakcyjnym jest Czarne Jezioro, wokół którego wiedzie świetnie przygotowany szlak spacerowy.

Przepiękne krajobrazy oraz naturalne warunki dały możliwość stworzenia największego w Czarnogórze centrum sportów zimowych w miejscowości Żabljak.

Durmitor może się również pochwalić przebogatą florą oraz fauną. Doliczono się tutaj ponad 1400 gatunków roślin, które przedstawiają wyjątkową koncentrację endemicznych rodzajów. W związku z tym park ten jest ulubionym miejscem biologów oraz miłośników przyrody.

Oprócz obiektów przyrodniczych Park Narodowy Durmitor posiada dużą liczbę historycznych obiektów, takich jak stare mosty (najsłynniejszy to Most Djurdevica na Tarze), klasztory oraz pozostałości średniowiecznych twierdz. Piękno przyrody oraz zabytki stworzone przez człowieka zostały docenione przez światową organizację dziedzictwa kulturowego i w 1980 roku Durmitor został wpisany na listę UNESCO. Trzy lata wcześniej park został również objęty światowym programem ochrony rezerwatów biosfery.

Durmitor to doskonałe miejsce dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek. Są tu świetnie przygotowane trasy spacerowe dla amatorów i trudniejsze szlaki trekkingowe. Warto wybrać się tu na rower lub na rafting czy canyoning.