Od paru lat mamy wprawdzie loty z Polski do Podgoricy, jednak wiele osób chętnie wybiera się na Bałkany samochodem. Większość korzysta z nawigacji GPS lub z popularnych map gogle, jednak przygotowałam dla Was dwie trasy, którymi najlepiej dojechać do Czarnogóry. Mam też kilka wskazówek dotyczących jazdy już na miejscu.  

Zalecany dojazd dla mieszkańców zachodniej części polski (trasa nr 1)

 • Wyjazd z kraju poprzez Kotlinę Kłodzką (przejście graniczne Boboszów lub Kudowa Słone). Dla centralnej części kraju – przejście graniczne w Cieszynie.
 • Na terytorium Czech przejazd przez Ołomuniec i Brno do przejścia granicznego z Austrią ( kierunek: Znojmo lub Mikulov). Dystans do pokonania; z Boboszowa – ok. 220 km, z Cieszyna – ok. 250 km
 • W Austrii przejazd przez Wiedeń oraz Graz w stronę Słowenii (kierunek: Maribor). Dystans do pokonania: 330 km.
 • Krótki przejazd przez Słowenię – Maribor, Ptuj do przejścia granicznego z Chorwacją (kierunek: Zagrzeb). Dystans do pokonania: ok. 80 km.
 • Na terytorium Chorwacji, po ominięciu Zagrzebia, trzeba się kierować na południe w stronę miasta Split, a później na Ploće. Na wysokości tej miejscowości kończy się autostrada (stan na marzec 2011 – to się pewnie zmieniło!). Później malownicza trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża do Dubrownika. Około 50 km za Dubrownikiem dojeżdża się do granicy z Czarnogórą. Dystans do pokonania na terenie Chorwacji: ok. 700 km.
 • W Czarnogórze istnieje tylko jedna droga (tzw. „magistrala”), która prowadzi wzdłuż wybrzeża i którą można dostać się do wszystkich miejscowości wypoczynkowych. Odległość od granicy do Budwy wynosi ok. 60 km, do Ulcinja 120 km.

Zalecany dojazd dla mieszkańców centralnej / wschodniej części polski (trasa nr 2)

 • Wyjazd z kraju przez główne przejścia graniczne w miejscowości Cieszyn lub Chyżne. Osoby jadące przez Cieszyn muszą przejechać ok. 40 km przez Czechy kierując się w stronę Słowacji (miejscowość Žilina). Z Žiliny jedzie się do miejscowości Ružomberok, a później już tak jak poniżej (punkt 2b).
 • Osoby przekraczające granicę w Chyżne kierują się na Ružomberok, Banska Bistrica, Zvolen, Dudince do granicy z Węgrami w miejscowości Šahy. Dystans do pokonania: ok. 200 km.
 • Na terytorium Węgier trzeba kierować się na początku na miejscowość Vać, a później na Budapeszt. Stolicę Węgier można ominąć obwodnicą (trasa 2-pasmowa, ale dłuższa) lub przejechać przez centrum. Z Budapesztu w stronę granicy z Serbią (kierunek: Szeged/Beograd). Dystans do pokonania: 260 km.
 • W Serbii przejeżdża się przez Nowy Sad oraz Belgrad. W stolicy kraju zjeżdża się z autostrady i jedzie na południe przejeżdżając przez Čačak, Užice i Prijepolje. Po około 25 km dojeżdża się do granicy czarnogórskiej (kierunek: Bijelo polje). Dystans do pokonania: ok. 500km.
 • Na terytorium Czarnogóry, aby dojechać do wybrzeża trzeba kierować się na Podgoricę, później minąć Jezioro Szkoderskie i przejechać przez płatny tunel (2.5 euro samochody osobowe). Wyjeżdżając z tunelu na wysokości miejscowości Sutomore, jedna droga prowadzi na południe kraju (do miejscowości Bar, Čanj oraz Ulcinj – dystans do pokonania: 210km), druga do Petrovaca, Budwy (dystans do pokonania: 180 km) oraz zatoki Boka Kotorska.

Którą trasę wybrać?

Przejazd „trasą nr 1” jest wygodniejszy – w większości jedzie się autostradami (z wyjątkiem kilku odcinków w Czechach, na Słowenii i od Splitu w Chorwacji), jak również mija się dużo miejscowości wartych zwiedzenia (np. Wiedeń, Zagrzeb czy Dubrownik). Łatwo się tu zatrzymać na nocleg tranzytowy i podzielić sobie trasę na dwa etapy.

Dla osób wybierających przejście graniczne w Cieszynie (lub inne w okolicy), droga „nr 1” jest niestety o wiele dłuższa (ponad 200 km) od „trasy nr 2”.

Oczywiście „trasa nr 1” ma również mankamenty – opłaty za autostrady są o wiele wyższe niż w przypadku „trasy nr 2”. Wybierając „trasę nr 1” trzeba wykupić winietę na autostradę w Austrii i w Czechach oraz płacić za przejechane odcinki w Chorwacji. W przypadku „trasy nr 2” trzeba wykupić winietę na Węgry oraz zapłacić w Serbii wyłącznie za odcinek od granicy do Belgradu. Pozostałe drogi są drogami bezpłatnymi!

Jak zatem dojechać do Czarnogóry? Musicie wybrać sami 🙂


Jazda samochodem po Czarnogórze

Niezależnie czy przyjechaliście do Czarnogóry własnym samochodem, czy wypożyczyliście samochód już na miejscu (np. na lotnisku), warto wiedzieć kilka rzeczy.

 • Drogi w Czarnogórze są prawie w 100% bezpłatne. Wyjątek stanowi przejazd tunelem Sozina w okolicy Jeziora Szkoderskiego. Przejazd tunelem kosztuje tam 2,5 € w 1 stronę za samochód osobowy i 5 € za busa.
 • Na wybrzeżu i w okolicy miejscowości turystycznych jest bardzo dużo patroli policyjnych, pamiętajcie więc o przestrzeganiu przepisów! Czarnogórcy jeżdżą raczej przepisowo (nie ma się co śpieszyć 😉 ). Mandat za przekroczenie prędkości wynosi 50 €, jeśli przekroczycie prędkość nie więcej niż 30 km/h lub 100 €, jeśli przekroczycie więcej. Od czasu do czasu, przy małym przekroczeniu prędkości, udaje się przekonać policjantów, żeby dali nam tylko upomnienie, ale nie ma co ryzykować. Tym bardziej, że Czarnogóra to górzysty kraj, a drogi są pełne ostrych zakrętów i ograniczenia prędkości nie wzięły się znikąd! Dbajcie więc o swoje bezpieczeństwo i jeźdźcie przepisowo. Uważajcie zwłaszcza w górach, gdzie możecie natknąć się na skalne osuwiska i prawdziwe serpentyny!
 • Ponieważ Czarnogóra jest przepiękna, niemal przy każdej drodze znajdują się punkty widokowe. Z pewnością zatrzymacie się przynajmniej na kilku!

Podobne wpisy